Zapylanie w szklarni - Trzmiele do zapylania - 7 faktów

Zapylanie w szklarni – Polskie trzmiele do zapylania

Zapylanie w szklarni to dziś głównie Trzmiele do zapylania. Te owady to stali bywalcy wielu szklarni i upraw pod tunelami. Nic w tym dziwnego.  Stanowią nieocenione wsparcie w procesie zapylania. Naturalnie i w prosty sposób wpływają na efektywność upraw jakie prowadzimy zapylając kwiaty uprawianych roślin. Zobacz 7 faktów przemawiających za tymi pracowitymi owadami.

Zapylanie w szklarni

1. Zapylanie w szklarni przy udziale trzmieli  – efektywnie, skutecznie, szybko

Trzmiele do zapylania doskonale odnajdują się w zamkniętym środowisku jakim są tunele foliowe i szklarnie, gdzie dużo gorzej radzą sobie pszczoły miodnej. Zapylanie przez trzmiele jest też efektywniejsze niż to ręczne czy samozapylanie. Z udziałem trzmieli jest to też w pełni naturalny proces.

2. Specyficzny system zapylania wibracyjnego jest idealnym wynalazkiem matki natury jaki podczas zapylania wykorzystują  trzmiele.

Zapylając kwiaty pomidora trzmiel wykorzystuje w tym procesie mechanizm wibracyjny. Takie odmienne niż u pszczół miodnych działanie jest atutem przekładającym się na skuteczność zapylania i wynikających z niego zalet.

3. 3000 kwiatów w ciągu 8 godzin

Taka liczba robi wrażenie. Badania pokazują, że może być jeszcze wyższa! Tak wysoka efektywność pracy przekłada się bezpośrednio na plon.  Trzmiel na jeden kwiat przeznacza mniej niż 10 sekund. Samo zapylanie to średni czas nie przekraczający 4 sekund. Można postawić tezę, że trzmiele do zapylania zostały stworzone.

4. Warunki atmosferyczne, a zapylanie w szklarni

Trzmiele stosowane do zapylania to pracowite stworzenia. Owady te mają bardzo wysoką tolerancję na niskie temperatury w porównaniu z innymi owadami. Dzięki temu wylatują z ula stosunkowo wcześnie i późno do niego wracają. Ich aktywność jest też uzależniona od ilości dostępnego pożywienia.

Również wilgotność powietrza jest dla nich mniej istotnym czynnikiem niż u wielu innych owadów.

W trakcie niepogody zapylanie w szklarni trwa. Pochmurna pogoda ograniczająca dostęp naturalnego światła, nie zwalnia to jednak trzmieli z obowiązków, owady wylatują i nadal pracują. Światło słoneczne jest ważnym czynnikiem uczestniczącym w oblocie wielu owadów zapylających. Trzmiele są jedną z najmniej wrażliwych na zmienne warunki oświetleniowe grupą owadów.

5. Szybkie i skuteczne zapylenie przy udziale trzmieli nie może umknąć naszej uwadze.

Trzmiele do zapylenia potrzebują jednej, czasem dwóch wizyt by skutecznie doprowadzić do prawidłowego procesu zapylenia kwiatu.

Obserwacje pokazują, że zapylanie w szklarni przy udziale trzmieli potrafi ograniczyć występowanie niektórych chorób. Badania i praktyka udowadniają, że przy udziale trzmieli jest dużo więcej zawiązywanie owoców.

6. Łatwo i skutecznie

Zapylanie w szklarnie przy udziale trzmieli do zapylania pod osłonami jest dziecinnie proste. Zamawiasz trzmiele, kurier dostarcza Ci zdrowe i pracowite rodziny. Wybierasz dla nich dogodne miejsce i już, trzmiele biorą się do pracy.

7. Dokładnie oblatują teren

Trzmiele odlatuj na około 100-150 metrów od ula. Zapylanie w szklarni zyskuje na tej cesze, bo trzmiele są poniekąd zmuszone do dokładnego odwiedzania kwiatów jakie napotyka na swojej drodze.

Trzmiele w szklarni

Naturalne zapylanie w szklarniach i pod osłonami z Trzmiel.pl

Dominika i Robert

Trzmiele, sadzonki, nawozy i doradztwo. Dominika i Robert opowiadają o współpracy z Agroconsult

Pomidor – nawożenie krzemem

Krzem w uprawie pomidora szklarniowego – warto?

Warto przeczytać: