Zapylanie Pomidorów – Trzmiele
Zapylanie pomidorów przez trzmiele, to doskonale znana metoda. Te społeczne owady są często wykorzystywane do zapylania upraw pod osłonami. Plantatorzy truskawki czy pomidorów bardzo dobrze znają te pracowite owady i zdają sobie sprawę z ich ogromnego znaczenia dla efektywności prowadzonej produkcji. Zapylanie pomidorów przez trzmiela ma miejsce nawet przy niższych temperaturach. Oblot tego owada odbywa się również przy niższej ilości światła.
Zapylanie pomidorów – Dlaczego trzmiel?
Kwiat pomidora nie jest chętnie odwiedzany przez pszczoły lub inne zapylacze. Trzmiel stanowi tutaj wyjątek. Poszukując białka, cukru odwiedza chętnie nawet kwiat pomidorów. A specyficzny sposób zbioru pyłku pozwala na wysoce efektywny proces zapylenia.
Zapylanie pomidorów przy użyciu trzmieli niesie ze sobą solidne zalety
.
Brak pozostałości kwiatu przy szypułce grona to lepsza odporność na szarą pleśń. Skuteczny proces zapylenia to znaczne podniesienie efektywności produkcji. Wyższa jakość owoców oraz lepszy efekt plonotwórczy plantacji.
Ule – Kolonia trzmieli
Konstrukcja uli jest zaprojektowana w taki sposób, by gwarantować środowisko przyjazne kolonii trzmieli. Doskonała wentylacja, zapewniająca kontakt ze środowiskiem, tworząca doskonałe miejsce rozwoju kolonii to fundament prawidłowego rozwoju trzmiela. Wosk jaki produkuje trzmiel służy do ochrony larw. W ulu ustawiono specjalny pojemnik służący dokarmianiu trzmieli.
Automatyczny dostęp do wysokiej jakości cukru pozwala trzmielom pracować skutecznie i stabilnie przez cały okres pracy trzmiela w uprawie.
Warto zauważyć, że kwiat pomidora jest kwiatem “suchym”, wydziela stosunkowo mało nektaru. To powoduje iż fakt dostarczenia dobrej jakości pożywienia jest tak ważny i utrzymuje kolonię w dobrym stanie.
Zapylanie pomidora – użytkowanie ula.
Trzmiele do zapylania pomidora (ule) powinny znajdować się w obiekcie gdy kwitnienie rozpoczynają pierwsze kwiaty. Królowa, robotnice wraz z materiałem lęgowym czyli jaja oraz larwy to prawidłowa zawartość ula. Pełny cykl rozwoju zapewniony przez różne stadia owadów zapewnia ciągłość w zapylaniu uprawy. Od 2 do nawet 8 uli na hektar. To liczba trzmielich rodzin potrzebna do prawidłowego cyklu zapylania. Jest ona zależna od takich czynnik jak odmiana i liczebność kwiatów, pora roku czy rodzaj prowadzonej uprawy.
Kilka porad.
Trzmiele są doskonałym uzupełnieniem biologicznej ochrony roślin. Ograniczaj więc do minimum chemiczną ochronę by nie szkodzić Twoim zapylaczom. Gdy wstawisz ul do szklarni, tunelu odczekaj przynajmniej około godziny zanim go otworzysz. Idealnym rozwiązaniem będzie gdy wstawisz trzmiele wieczorem, a otworzysz im wylot rano, następnego dnia. Chroń ule przed przegrzaniem. Możesz przykryć je kawałkiem styropianu, a w ciepłe dni postawić na nich miseczkę z ligniną zmoczoną wodą.