Wybarwienie papryki na 6 z plusem. Zobacz jak to zrobić.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie czynniki wpływają na wybarwienie papryki
  • Jak poprawić wybarwienie papryki
  • Jak wspierać odporność papryki

Wybarwienie papryki

Producenci papryki wiedzą, że wybarwienie papryki to wartość nie do przecenienia.

Wybarwienie papryki to główna z cech tego warzywa na jaką zwraca uwagę konsument. Ma ona zatem wpływ na ostateczną cenę. Co decyduje o prawidłowym wybarwieniu? Wiele czynników. Na takie jak pogoda nie mamy wpływu. Jakość gleby, dostępność składników pokarmowych czy substancji stymulujących proces wybarwiania możemy wziąć jednak we własne ręce.

Wybarwienie papryki, co je warunkuje?

Nie ma  co się oszukiwać. Nad wybarwieniem papryki pracujemy od samego początku. Nie mamy wpływu na pogodę. Każdego sezonu jesteśmy zdani na jej łaskę, ale możemy zadbać o inne aspekty produkcji tego warzywa. Dobrze przygotowana gleba pozwoli skutecznie dostarczać roślinom składniki pokarmowe i wodę. Słaba sadzonka będzie wymagała więcej troski i wsparcia na dalszych etapach produkcji by osiągnąć dobre wybarwienie. 

  • Dobierz najlepszą odmianę i jakościową sadzonkę

  • Zadbaj o żyzność gleby 

  • Pamiętaj o potasie

  • Dbaj o dostępność składników pokarmowych

  • Wybieraj jakościowe preparaty stymulujące wybarwienie

uprawa papryki pod osłonami

Gleba – zacznij od podstaw

Bogata w składniki pokarmowe gleba, zasobna w materię organiczną i bogata w pożyteczne mikroorganizmy sprzyja rozwojowi papryki. Nie bez podstaw mówi się, że to filar obfitych plonów. Dbając o glebę dbasz również o wybarwienie papryki. Pożyteczne grzyby i bakterie ułatwiają przyswajanie składników pokarmowych, a równocześnie zwiększają zdolność korzeni do ich pobierania. Żyzna gleba to też lepiej wykorzystana woda, mikroflora glebowa również w tym przypadku przychodzi ze wsparciem, zwiększając zasięg korzeni.

Co cechuje dobry doglebowy preparat mikrobiologiczny?

  • Zawiera mikroorganizmy w formie przetrwalników
  • Producent informuje o okresie trwałości
  • Jakość preparatu jest taka sama zaraz po wyprodukowaniu jak i pod koniec okresu trwałości
  • Można go mieszać z innymi preparatami by ograniczyć koszty

Jakość daje jakość – stymuluj wybarwienie papryki

Na jakie składniki postawić planując nawożenie i biostymulację papryki? Jakość rodzi jakość, szczególnie dobrze widać to w nawożeniu i biostymulacji. Łatwość przygotowania cieczy roboczej, stopień przyswajalności.

Aminokwasy uznawane są dziś chyba za najbardziej szybką metodę dostarczania roślinie energii do prawidłowego rozwoju. Zwróć uwagę czy preparat jaki planujesz zastosować ma w swoim składzie te cenne elementy. Na wybarwienie mają wpływ również wyciągi z alg morskich. Nie bez znaczenia jest też dostarczanie roślinom

  • Produkowane są w kontrolowanych warunkach przy użyciu nowoczesnych technologii.

  • Są testowane zarówno przez rolników jak i w warunkach laboratoryjnych.

  • Stosuj preparaty wspomagające działanie ŚOR i ograniczające ich straty.

Działając w ten sposób nie tylko zadbasz o glebę. Przyglądanie się dawkom, stosowanie nowoczesnych technologii ułatwia cięcie kosztów. Dochodowa uprawa, to nie tylko ta, której plony sprzedamy w dobrej cenie. To również ta, na którą wydamy mniej.

Wybarwienie papryki

Pamiętaj o potasie i borze

Zbilansowane odżywianie będzie wpływało pozytywnie na prawidłowe wybarwienia papryki. Wśród szeregu ważnych dla papryki pierwiastków koniecznie trzeba wspomnieć o potasie i borze. Dlaczego warto poświęcić im więcej uwagi? Pobierany przez paprykę potas jest aktywatorem około 50 enzymów i silnie stymuluje wybarwienie.

Bor wzmaga kwitnienie. Pierwiastek ten odpowiada również za jakość pyłku, a jego niedobory mogą prowadzić do słabszego zawiązywania się owoców w trakcie całego sezonu.

Warto przeczytać: