Wirus brunatnej wyboistości pomidora - pierwszy wykryty przypadek w kraju

Wirus brunatnej wyboistości owoców pomidora został wykryty w Polsce.

Wirus brunatnej wyboistości pomidora po raz pierwszy został potwierdzony w gminie Barczewo w województwie Warmińsko-mazurskim. Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV) łatwo się rozprzestrzenia i odznacza wysoką szkodliwością.

Wirus brunatnej wyboistości pomidora – wysoce szkodliwy

Wirus odznacza się wysoką szkodliwością. Często jest to 15-20% owoców pomidora czy papryki z objawami porażeń. Nie brak jednak przypadków, gdy objawy widoczne są na 100% owoców. Możliwe jest, by wirus atakował inne rośliny z tej samej rodziny, jak np. tytoń. Wirus przełamał odporność odmianową na tobamowirusy.

Objawy występowania wirusa ToBRFV

Różne formy plamistości głównie na papryce i pomidorach to najczęstsze objawy brunatnej wyboistości owoców pomidora.
W miarę rozwoju choroby na owocach pomidora pojawiają się bruzdy, pofałdowania, przebarwienia. Zaburzona jest również równomierność procesu dojrzewania owoców.
Objawy mogą się nieco różnic, jak i występować w różnym nasileniu. Zależne jest to od odmiany, stopnia porażenia. Częściowo objawy są zbieżne z objawami porażeniem wirusem mozaiki pepino. Na owocach papryki można zaobserwować zielonkawe paski. Objawem będzie również plamistość liści.
Powyżej wymienione objawy powodują, że owoce pomidora i papryki nie nadają się do handlu. Zaobserwowano również spadek potencjału plonotwórczego roślin.

Rozprzestrzenianie brunatnej wyboistości owoców.

Wirus wywołujący brunatną wyboistość owoców pomidora przenosi się mechanicznie. Wektorem są ludzie, narzędzia czy owady jak i kontakt bezpośredni między roślinami. Do producenta wirus trafia najczęściej z roślinami do sadzenia dlatego tak ważne jest bezpieczeństwo dostaw od certyfikowanych producentów sadzonek. Tym bardziej, że obecne na rynku odmiany, nie są odporne tego wirusa.

Warto przeczytać:

Ochrona papryki – napięcie powierzchniowe

| Papryka, Uprawy pod osłonami | No Comments

Mateusz PytkowskiAgronom, specjalista ds. upraw pod osłonami.

Uprawa papryki – praktyczny poradnik

| Papryka, Uprawy pod osłonami | No Comments

Mateusz PytkowskiAgronom, specjalista ds. upraw pod osłonami.