Uprawa papryki pod osłonami - zaczynamy od gleby

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak poprawić żyzność gleby
  • Jak ograniczyć negatywny wpływ dezynfekcji na życie w glebie
  • Jak poprawić dostępność składników odżywczych

Uprawa papryki pod osłonami – na początku jest gleba

Każdy kto zmierzył się z uprawą papryki pod osłonami wie, że do najłatwiejszych ona nie należy. Uprawa papryki jest wymagająca. Warzywo to lubi stabilne, optymalne warunki i odpłaci się dobrym plonem za dostarczenie zoptymalizowanego odżywiania. Od czego zacząć pracę nad obfitymi plonami? Odpowiedź jest prosta. Zacznij od gleby.


Uprawa papryki – zaczynamy w poprzednim sezonie

Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz. To powiedzenie doskonale nadaje się by zobrazować uprawę papryki. Gleba jest jednym z najważniejszych czynników które będą wpływały na rozwój tej rośliny. Pracę nad strukturą gleby zaczynamy już w poprzedzającym sezonie. Czynników ograniczających żyzności gleby jest kilka:

  • Nieprawidłowe pH

  • Dezynfekcja

  • Nadmierne nawożenie

  • Uprawa w monokulturze

uprawa papryki pod osłonami

Kto liczy, ten się nie przeliczy

Monokultura, nadmierne nawożenie i środki dezynfekcyjne zabijają glebę, a precyzyjniej ujmując rzecz, zabijają organizmy jakie w niej bytują. Zabijają i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Pożyteczne bakterie, grzyby, organizmy glebowe, które odpowiadają za zdolność gleby do wzrostu roślin nie mają z nami łatwo.

Zapytacie, co z tym zrobić, przecież nawozić trzeba, dezynfekcja, również potrzebna. Owszem, macie rację. To, co możemy zrobić, to przyglądnąć się naszemu sposobowi działania.

  • Stosuj zawsze minimalne możliwe dawki środków dezynfekcyjnych.

  • Nie stosuj nawozów mineralnych na zapas.

  • Stosuj preparaty wspomagające działanie ŚOR i ograniczające ich straty.

Działając w ten sposób nie tylko zadbasz o glebę. Przyglądanie się dawkom, stosowanie nowoczesnych technologii ułatwia cięcie kosztów. Dochodowa uprawa, to nie tylko ta, której plony sprzedamy w dobrej cenie. To również ta, na którą wydamy mniej.

Odnowa biologiczna

Stanowisko na nowy sezon przygotowujemy już z końcówką poprzedniego.

Badamy pH i zawartości składników odżywczych. Jeśli jest potrzeba zakwaszamy glebę. Wapnowanie ma dodatkowe działanie, ograniczy możliwość występowania chorób fitosanitarnych. Pamiętaj, że gleba w uprawach tunelowych nie jest tak silnie przepłukiwana jak ta w uprawach polowych. Dużo łatwiej o przenawożenie i nagromadzenie w glebie różnych substancji.

Jeśli w danym roku nie stosujemy wapna, jesień będzie odpowiednim momentem na wprowadzenie materii organicznej. Obornik co 2-3 lata to kompozycja składników odżywczych. Jest to również dbałość o strukturę gleby i lepsze zarządzanie wodą udostępnianą roślinom. By przyśpieszyć rozkład obornika i resztek pożniwnych można sięgnąć po preparaty mikrobiologiczne, lub wspierające mikrobiologię.

Dobre doglebowe preparaty mikrobiologiczne wspierają powstawanie prawidłowej struktury gleby, przez co ułatwiają uprawę na którą pora jest również jesienią. Aplikację takich preparatów należy przeprowadzić dopiero po procesie odkażania.

Papryka pod osłonami

Co cechuje dobry doglebowy preparat mikrobiologiczny?

  • Zawiera mikroorganizmy w formie przetrwalników
  • Producent informuje o okresie trwałości
  • Jakość preparatu jest taka sama zaraz po wyprodukowaniu jak i pod koniec okresu trwałości
  • Można go mieszać z innymi preparatami by ograniczyć koszty

Nie męcz gleby

Struktura gleba jest jednym z priorytetów. Prowadząc uprawy, nie należy z nimi przesadzać. Im mniej, tym lepiej dla struktury i życia w niej. Planujmy je z rozwagą, to najtańsza inwestycja w przyszłe plony.

Możesz obejrzeć również nasz krótki poradnik dotyczący uprawy papryki pod osłonami. W poniższym odcinku znajdziesz informacje na temat gleby i jej znaczenia w uprawie papryki. Dowiesz się również jak zadbać o glebę, jej strukturę i żyzność.

Warto przeczytać: