Macrolophus - Agroconsult - Pod osłonami

Macrolophus zastosowanie w zwalczaniu populacji mączlika szklarniowego.

Macrolophus – W dobie coraz większych zagrożeń ze strony szkodników szklarniowych i ich wzrastającej odporności na środki ochrony roślin coraz większe znaczenie pokładać należy w ochronie biologicznej roślin. Szczególnie pod osłonami. Podstawowym elementem w tej strategii jest własnie wyżej wymieniony drapieżnik.

Druga część nazewnictwa zależy jedynie od kraju pochodzenia czyli: caliginosus lub pygmaeus, obie nazwy dotyczą tego samego gatunku i są równoznaczne chociaż przeważa opinia wśród naukowców że powinno się raczej używać nazwy Macrolphus pygmaeus. W Polsce nadal często używana jest starsza nazwa Macrolophus caliginosus.  Jak to już jednak podkreślaliśmy są to nazwy tego samego owada nie ma żadnych podtypów czy ras które można by rozróżnić!  Jeśli ktokolwiek proponuje Państwu dwa różne produkty typu M. caliginosus i osobno M. pygmaeus to świadczy o jego braku wiedzy lub zwykłej zagrywce marketingowej nieuczciwego sprzedawcy.

Macrolophus zastosowanie w szklarniach

Macrolophus caliginosus/pygmaeus stosujemy jako podstawę strategii walki biologicznej w uprawach pod osłonami. Drapieżnik powinien być wprowadzany do obiektu jak najwcześniej najlepiej/najpóźniej w okresie kwitnienia czwartego grona. Wprowadzając Drapieżnika we wczesnych okresach wzrostu plantacji gdy nie ma naturalnego pokarmu (mączlik, a nie przędziorek czy ewentualnie ziemiórka!) trzeba koniecznie dokarmiać populację drapieżcy podając dedykowany pokarm dla Macrolophus-a. Nie jest to obojętne jakie jaja owadów będziemy podawać gdyż jedynie dedykowany pokarm zapewnia dostarczanie właściwej ilości i jakości aminokwasów i energii. Bez tego zabiegu populacja nie będzie się namnażać właściwie. Trzeba pamiętać, że aby Drapieżnik spełnił swoją funkcję musimy mieć dużą populację tego owada na m2.

Macrolophus – jak stosować

Przyjmuje się że minimum populacji Drapieżnika jest na poziomie 10 szt/m2 dla mączlika i 20-30 szt/m2 dla przędziorka. Czyli wprowadzając 1-2 sztuki na m2 chcemy aby po 2-3 miesiącach gdy zaczynają się pojawiać większe ilości szkodników (marzec-kwiecień) populacja Macrolophus-a wzrosła 10-20 razy! Bez zapewnienia odpowiedniej ilości pokarmu zwierzęcego populacja Macrolophus-a nie będzie się właściwie powiększać i w efekcie jest nie wystarczająca dla opanowania we wczesnym okresie (kwiecień- maj) szybko narastającej populacji szkodników. Efektem tego jest konieczność dodatkowych zabiegów chemicznych, które niszczą również populację Drapieżnika oraz zniechęcenie producentów do stosowania „biologii”, która według niektórych z nich: cyt.: „jest nie skuteczna”.

Macrolophus zastosowanie w szklarniach:

Wprowadzać trzeba Drapieżnika w dawce 1-2 szt/m2 uprawy i dokarmiać przez pierwsze 2-3 miesiące pokarmem w ilości 1 butelka pokarmu na 2 butelki (2 x 500 sztuk) Macrolophus-a.

Prawidłowo stosowana ochrona biologiczna jest wysoce skuteczna i ekonomicznie uzasadniona. Pozwala również produkować warzywa, owoce wysokiej jakości. Warto o tym pamiętać patrząc na fakt iż coraz bardziej rozwija się rynek produktów BIO.

Kontrola populacji:

  • Mączlika szklarniowego
  • Miniarki
  • Przędziorka (niechętnie)
  • Skośnika pomidorowego (Tuta absoluta)
  • Ziemiórek
  • i również nowego groźnego szkodnika Drosophila suzukii

Trzmiele do zapylania upraw

Polskie trzmiele do zapylania.

Maty Kokosowe Agroconsult Silver

W pełni ekologiczne maty o doskonałej jakości

Drosophila Suzukii

Nowy, agresywny szkodnik!

Warto przeczytać:

Ochrona papryki – napięcie powierzchniowe

| Papryka, Uprawy pod osłonami | No Comments

Mateusz PytkowskiAgronom, specjalista ds. upraw pod osłonami.

Uprawa papryki – praktyczny poradnik

| Papryka, Uprawy pod osłonami | No Comments

Mateusz PytkowskiAgronom, specjalista ds. upraw pod osłonami.